Крок 4. Підбір дитини
Ви пройшли чималий шлях назустріч дитині, але вперд вас чекає ще один, напевно, найбільш довгий і насичений період - пошук дитини.

Ви пройшли досить великий шлях на зустріч дитині, але по переду вас чекає один, напевно, найбільш довгий і насичений період – пошук дитини. Тут немає прогнозованих термінів і гарантованих способів зустріти свою дитину. Спираючись на досвід багатьох і багатьох усиновителів, можемо сказати тільки одне – все дуже по-різному).

Перша установа, яка повинна ознайомлювати кандидатів з інформацією про дітей, які є на обліку – це місцева служба у справах дітей, яка надала батькам статус (усиновителів/опікунів/прийомних батьків).

Якщо на обліку в місцевій службі на данний час дітей, яких могли би взяти в сім’ю конкретні потенційні батьки, не виявилося,залежно від наданого статусу кандидати можуть самостійно звертатися:

 • Усиновителі - в інші регіональні служби у справах дітей або ж в Департамент захисту прав дітей та усиновлення (Міністерства соціальної політики України);
 • Опікуни/піклувальники в інші місцеві служби у справах дітей;
 • Прийомні батьки/батьки-вихователі самостійно дитину не шукають, їм місцева або регіональна служба у справах дітей пропонує тих дітей, потреба у влаштуванні яких є першочерговою, в такі сім’ї діти влаштвуються в межах регіону.

Ви можете самостійно переглянути

Звертаємо увагу, що варіант пошуку дитини самостійно через знайомих, які працюють в лікарні/будинку дитини тощо – хибний.

На те є кілька причин:

 • Ці люди можуть не мати достовірної інформації про статус дитини (в закладах тільки 10% дітей, які можуть бути влаштовані в сім’ю, решта дітей такого статусу не має).
 • Ці люди не знають, чи видане службою у справах дітей направлення на знайомство з дитиною (вас, навіть, можуть провести до дитини і показати її, дитина вам може сподобатися, а на наступний день прийдуть до неї потенційні батьки, які мають направлення на знайомство з нею).
 • Крім того, що такий шлях може бути емоційно важким (побачити дитину, «закохатися» в неї, а потім дізнатися, що вона не може бути влаштована до вас), він ще й не законний, а, відповідно,для таких осіб-провідників може настати юридична відповідальність.

Якщо ви шукаєте дитину самостійно через бази, звертайте увагу на:

 1. наявність у дитини братів і сестер, пам’ятайте про те, що рідні брати і сестри не можуть бути роз'єднані під час влаштування. Є окремі випадки, роз’эднання допускається, рішення приймається комісією з питань захисту прав дитини.
 2. Форма влаштування дитини:
  • Якщо вказано, що дитина може бути влаштована в усі форми влаштування – це означає, що вона зараз перебуває у закладі.
  • Якщо біля інформації про дитину вказано тільки «національне усиновлення» - це означає, що вона зараз перебуває в якійсь сімейній формі (прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу, опіка/піклування).

Якщо на якомусь з цих сайтів ви знайшли дитину, ви маєте зателефонувати у службу ус правах дітей, яка вказана як контактна (біля інформації про дитину), в цій службі дитина перебуває на обліку. Зателефонувавши туди, ви отримаєте загальну інформацію про дитину, а також про ситуацію, яка зараз є актуальною. Може бути так, що на знайомстов з дитиною інші кандидати отримали направлення, тоді вам їхати не варто, бо два направлення одночасно на одну і ту саму дитину не видають.

Може, навіть, бути так, що інші кандидати вже подали документи в суд на усиновлення, а фото та відео про дитину, ще можна бачити на сайті. Так відбувається тому, що офіційною підставою для зняття дитини з обліку дітей, які можуть бути усиновлені – є рішення суду, яке вступило в законну силу.

Тому радимо, перш ніж їхати в інший регіон, уточнити інформацію про дитину у спеціаліста служби у справах дітей.

В службі у справах дітей

Інформація про дітей, які потребують сімейного влаштування, надається особисто кандидатам (якщо потенційними батьками є подружжя - кожному з них) під час прийому.

Кандидатам надаються такі відомості про дитину:

 • ім'я, вік, стать;
 • правові підстави для влаштування в сім’ю;
 • стан здоров'я відповідно до висновку про стан здоров'я, фізичний та розумовий розвиток дитини;
 • форма влаштування дитини (без зазначення назви та адреси закладу, в якому перебуває дитина, прізвища, імені, по батькові, адреси проживання прийомних батьків, батьків-вихователів, опікунів, піклувальників);
 • відомості про наявність або відсутність братів, сестер, їх вік та форма влаштування.

Кандидатам, які бажають прийняти в сім’ю кількох дітей, надається інформація про дітей, які мають братів і сестер.

Перед тем, как брать направдение на встречу с ребенком

Буває так, що після отриманої інформації, кандидати відчувають, що їм потрібен час для осмислення всього почутого. Якщо ви відчуваєте таку саму потребу, не поспішайте брати направленя на знайомство з дитиною. Дайте собі час обдумати, зрозуміти в чому саме є ваші сумніви, можливо вам потрібно ще раз це проговорити разом з подружжям, можливо ви почули якісь діагнози, і хочете порадитись з лікарем. Отже, якщо відчуваєте, що потрібна пауза, зробіть її.

Про найрозповсюдженіші діагнози дітей до року, а також про інші особливості у розвитку ви можете подивитись на сторінці відео про медичні діагнози або почитати за тегом «медичні діагнози».

Якщо після отримання інформації, кандидати прийняли рішення особисто знайомитись з дитиною, їм видається направлення до служби у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини для організації знайомства з нею. Не допускається видача кандидатам в усиновлювачі направлення для одночасного знайомства з двома і більше дітьми, які не є між собою братами і сестрами, крім випадків, коли влаштовуються діти-інваліди, які виховуються в одному закладі або сім'ї.

Строк дії направлення

Строк дії направлення становить 10 робочих днів від дати видачі. У разі потреби строк дії направлення може бути продовжений органом, який його видав, але не більш як на 10 робочих днів.

Звертаємо вашу увагу, що в інший спосіб познайомитись з дитиною – є неправомірним. Єдиний законний шлях ми описали вище: тільки через направлення служби у справах дітей.